مشاهده همه 5 نتیجه

نمایش 9 24 36

تیغ جراحی | اسکالپل | تیغ بیستوری

تیغ جراحی چیست ؟

تیغ جراحی یا نیشر که در زبان انگلیسی به ان اسکالپل “scalpel” و در زبان فرانسوی به ان بیستوری “Bistouri” گفته می شود یکی از پرمصرف ترین و پرکاربرد ترین ابزار در پزشکی می باشد. این تیغ ها از جنس استیل ضد زنگ بوده و از الیاژ کربن و برنج ساخته می شوند.

از این تیغ ها علاوه بر مصارف عمومی ، در مراکز درمانی خصوصا بیمارستان ها و کلینیک های درمانی جهت ایجاد شکاف در اعضای بیمار استفاده می کنند. در گذشته این تیغ ها در مدل های مختلفی تولید میشده که برخی دائمی بوده و پس از مدتی بلااستفاده گشته و یا برای استفاده مجدد نیاز به تیز کردن داشته اند. اما امروزه تولید این تیغ ها بصورت استریل و یکبار مصرف کار را برای دکتران و پرستاران اسان نموده و با قیمت مقرون به صرفه تبدیل به یکی از ابزار پرکاربرد با استفاده سریع و اسان گشته است.

از تیغ های جراحی در مصارف عمومی همانند هنر های دستی و نجاری ها و منبت کاری و استفاده در مصارف صنعتی و کارهای نقشه کشی و برش انواع کاغذ و مقوا و بسیاری از امور دیگر استفاده کرد.

انواع تیغ بیستوری

تیغ های بیستوری موجود در بازار پزشکی امروزه عموما تیغ های یکبارمصرف استریل هستند و در انواع سایز و برند های معتبر هندی همانند موریس با نام تجاری MORIS و المانی همانند تیغ TRANUM و چینی و حتی امریکائی می باشند .

تیغ سایز۱۰: که برای باز کردن پوست از آن استفاده میشود.

تیغ بیستوری موریس سایز 10

تیغ سایز ۱۱: برای جراحی عمیق در بافت ظریف مثل جراحی عروق ، کالبد شکافی از آن استفاده می شود.

تیغ بیستوری موریس سایز 11

تیغ سایز ۱۲: در جراحی های گوش و حلق و بینی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

تیغ بیستوری موریس سایز 12

تیغ سایز ۱۵: به علت تیغه کوچکی که دارد در ایجاد برش کوچک پوستی کاربرد دارد.

تیغ بیستوری های کات 15

تیغ سایز ۲۰:این تیغ مانند سایز ۱۰ میباشد با این تفاوت که اندازه آن بزرگتر است.

تیغ بیستوری موریس سایز 20

تیغ سایز ۲۱:برای جراحی عروق و کالبدشکافی و …مورد استفاده قرار میگیرد.

تیغ بیستوری های کات سایز 21

تیغ جراحی سایز ۲۲: مورد استفاده در جراحی پزشکی ، کالبدشکافی و صنایع دستی میباشد.

تیغ بیستوری موریس سایز 22

دسته تیغ | اسکالپل

برای استفاده دقیق از تیغ های جراحی و جلوگیری از هرگونه اسیب به اعضای بدن و راحتی استفاده می بایست تیغ ها را در دسته ای فلزی قرار داد. این دسته های فلزی که ساخنه شده از استیل ضد زنگ می باشند بر روی خود دارای برامدگی هستند که بر روی تیغ فیکس شده و کار با تیغ را اسان می کنند.

شاید برایتان سوال پیش امده باشد که علت خالی بوده فضای داخل تیغ چیست؟

در واقع فضای خالی محل اتصال به دسته ی تیغ جراحی یا همان اسکالپل است که بر روی تملامی تیغ ها وجود دارد. اسکالپل ها بنابر کوتاهی و بلندی و همچنین نوع برامدگی به شش سایز مجزا تقسیم بندی می شوند. اسکالپل سایز 3 پرکاربرد ترین انها است که برای تیغ های سایز 10 و 11 و 12 و 15 بکار می رود. برای تیغ های 20 و بالاتر استفاده از اسکالپل سایز 6 و 4 مناسب می باشد.

دسته تیغ بیستوری

دقت کنید که برای قرار دادن تیغ در اسکالپل حتما از پنس یا سوزنگیز پزشکی استفاده کنید تا از خطرات احتمالی و اسیب جلوگیری به عمل اورید.

مراکز درمانی می توانند این محصول را بصورت استریل و با برچسب اصالت کالا از فروشگاه درمان پلاس تهیه بفرمایند.