نمایش 1–12 از 20 نتیجه

نمایش 9 24 36

تزریق چیست؟

تزریق روشی است که طی آن انواع دارو بصورت محلول و مایعات توسط ابزار مناسب که معمولا شامل سرنگ و یک سرسوزن (نیدل) است وارد بدن می شود. به تزریقات در پزشکی انژکسیون گفته می شود که توسط خود فرد یا شخص دیگر صورت می گیرد.

انواع محل تزریق

  • تزریق عضلانی

از مهم ترین و شایع ترین نوع تزریق ، تزریق عضلانی است که عموما سوزن با زاویه نود درجه وارد عضله می شود. عضلاتی همانند ران و بازو بیشترین سهم در تزریق عضلانی را دارند.

  • تزریق وریدی

تزریق وریدی معمولا در جایی که دارو باید وارد خون فرد شود و یا مقداری از خون جهت ازمایش و نمونه گیری برداشته شود صورت می پذیرد. در این نوع تزریق عموما سوزن با زاویه 30 درجه وارد ورید شده تا سر سوزن در رگ قرار گیرد. فضای داخلی بازو بیشترین حجم از تزریقات وریدی را شامل می شود.

  • تزریق زیرجلدی

تزریق زیر جلدی برای تزریق انسولین شایع است. در این نوع تزریق سوزن در حد فاصل بین عضله و پوست قرار می گیرد و سوزن با زاویه 45 درجه وارد بدن می شود.در سرنگ انسولین به علت کوتاهی نیدل زاویه تزریق 90 درجه می باشد. پشت بازو و دور ناف ، کتف و ران از محل های تزریق زیر جلدی است.

  • تزریق جلدی

معمولا در تزریق مواد زیبایی از تزریق جلدی استفاده میکنند که در این روش سوزن زیر پوست قرار گرفته و مواد انتقال داده می شود.

  • تزریق مفصلی

در تزریق مفصلی که از سوزن های خاص استفاده می شود می بایست سوزن تا نقطه مورد نظر پزشک وارد شده و بصورتی که اسیبی به بافت های دیگر نزند عملیات تزریق انجام گیرد.

  • تزریق نخاعی

در تزریق نخاعی نیز از سوزن های خاص استفاده می شود و می بایست سوزن تا مایع مغزی_نخاعی ورود پیدا کند.

دسته های مختلف تزریقات:

برای انجام تزریقات به ابزارهای گوناگونی نیاز داریم که بسته به نوع انجام تزریق از ابزارهای مختلف آن کمک می گیریم .

ما در درمان پلاس برای راحتی شما به دسته بندی این وسایل لازم جهت تزریقات پرداخته ایم تا شما با کمترین اتلاف وقت محصول مورد نظر خود را پیدا کنید.

سرنگ:

سرنگ یکی از کاربردی ترین ابزار در تزریقات بوده که جهت تزریق و نمونه برداری از آن استفاده میکنند که در انواع مختلف و حجم های مختلف تولید شده است.

فروشگاه درمان پلاس انواع مختلف سرنگ ورید را با قیمت مقرون به صرفه و با کیفیت بالا به صورت عمده و تکی به شما سروران گرامی عرضه می دارد.

آنژیوکت:

آنژیوکت محصول چند منظوره بوده که با قرار گیری در کاتتر عروق محیطی به راحتی میتوان در مدت زمان طولانی یا به صورت مکرر تزریقات را انجام داد .

آنژیوکت براساس سایزبندی دارای رنگبندی های مختلف بوده و برند های مختلفی نیز به تولید آن پرداخته اند.برای اطلاع از انواع برند و سایز های مختلف آن به صفحه آنژیوکت درمان پلاس مراجعه کنید.

اسکالپ وین:

سر سوزن:

ست سرم:

ست خون:

میکروست:

خصوصیات محل تزریق

محل ورود سوزن به بدن می بایست عاری از هرگونه میکروب و باکتری باشد و به همین جهت قبل از هرگونه تزریق می بایست محل تزریق توسط محلول های ضدعفونی کننده پاک شود. همچنین نیدل به علت ورود به داخل بدن لازم است که استریل بوده تا آسیب ثانویه ای برای بیمار ایجاد نکند.

ابزار مورد نیاز برای تزریقات

امروزه با پیشرفت علم پزشکی برای انجام هرگونه تزریق ابزاری مناسب تعبیه شده است. بطور مثال برای انجام تزریقات زیر جلدی از سرنگ انسولین که دارای سوزن بسیار کوتاه است میتوان استفاده نمود. یا برای تزریق وریدی طولانی مدت از اسکالپ و آنژیوکت استفاده می گردد که حتی مطابق جثه افراد دارای سایز بندی متفاوت است.

باید در نظر داشت که قبل از انجام هرگونه تزریق می بایست محل تزریق توسط پدالکلی یا محلول های ضدعفونی کننده مناسب ، تمیز و عاری از هرگونه الودگی و میکروب گردند.

برای اطلاع از انواع مختلف پد الکلی مخصوص تزریقات به صفحه پدالکلی مراجعه کنید.

و همچنین برای اطلاع از انواع مختلف آنژیوکت نیز میتوانید به صفحه آن مراجعه کنید.

نکات لازم قبل از انجام تزریقات

در افرادی که دچار سابقه تشنج و یا ضعف و یا مشکلات قلبی هستند نباید عملیات تزریق بدون نظارت پزشک انجام شود.

در تزریقات وریدی مخصوصا در کودکان باید توجه نمود که این امر توسط فردی حاذق صورت پذیرد زیرا امکان اسیب به ورید وجود دارد.

همانطور که در بالا گفته شد محل تزریق توسط محلول های بهداشتی ضدعفونی گندزدایی شود.

در هر تزریق از سرنگ و ابزار مناسب آن کار استفاده گردد. و حتما سرنگ و سوزن استفاده شده در انتها کار در سفتی باکس دفع گردد.

برای اطلاع از انواع سفتی باکس و خصوصیات هر یک به صفحه سفتی باکس درمان پلاس مراجعه کنید.