هیچ محصولی یافت نشد.

دستکش پزشکی | دستکش معاینه

دستکش های پزشکی پوششی می باشند که برای محافظت ایمنی دست با محیط بیمارستانی و عفونی استفاده می گردند . این نوع دستکش که برخی انرا به نام دستکش معاینه می شناسند شامل دستکش های ونیل ، دستکش لاتکس و نیتریل هستند . در این مطلب سعی داریم به معرفی دستکش نیتریل بپردازیم :

دستکش نیتریل چیست؟

دستکش های نیتریل نوعی از دستکش های لاتکس می باشند با این تفاوت که در ماده اولیه تولید ان از اکریلونیتریل استفاده شده است . وجه تمایز این دستکش با دستکش های لاتکسی در قابلیت کشسانی بالا و ظرافت در ساخت و همچنین عدم ایجاد  حساسیت می باشد . دستکش نیتریل برخلاف لاتکس رنگی بوده و معمولا در سه رنگ سیاه و ابی و سبز عرضه میگردد. این دستکش نیز در سایز های مختلفی تولید می شود که مصرف کنندگان می توانند بر اساس نیاز خود انرا تهیه کنند.
قابل به ذکر است که این محصول استریل نبوده و به هیچ وجه نباید از ان در جراحی استفاده نمود و جهت انجام عمل می بایست از دستکش استریل لاتکس جراحی استفاده گردد.

موارد مصرف دستکش نیتریل کجاست ؟

در قسمت بالا گفته شد که این دستکش قابلیت کشسانی فوق العاده بالایی در برابر کشیدگی و پارگی دارد و به همین دلیل علاوه بر مصارف پزشکی در مصارف صنعتی و غیرصنعتی نیز پرکاربرد می باشد. در خارج از ایران استفاده از رنگ های نارنجی و بنفش نیز رایج است اما رنگ تیره مشکی این دستکش استقبال فراوانی را در داخل و خارج کشور داشته است. در دستکش های سیاه رنگ پارگی به خوبی نمایان شده و می توان انرا تعویض نمود.
از این دستکش می توان در مصارف اشپزی ، مهمانداران ، ازمایشگاه ها و تزریقات نیز استفاده کرد. برای کاهش احتمال حساسیت های لاتکسی نیز استفاده از این نوع دستکش نیز رواج دارد.

علت اختلاف قیمت دستکش های نیتریل با دستکش لاتکس چیست :

در تولید دستکش های لاتکسی از لاتکس طبیعی استفاده می شود اما در تولید دستکش نیتریل ، لاتکس مصنوعی بکار گرفته می شود و این اولین دلیل اختلاف قیمت این نوع دستکش می باشد. استفاده از مواد اکریلونیتریل و بوتادین مونومر در این دستکش ها دلیل دومی بر این اختلاف قیمتند. حذف پودر های شیمیایی حساسیت زا عامل سومی بر این اختلاف قیمت می باشد بطوری که این عامل در دستکش های جراحی استریل و لاتکسی غیر استریل نیز صدق میکند و دستکش های جراحی فاقد پودر گرانتر از دستکش جراحی پودری هستند. بالاتر بودن کیفیت و قابلیت کشسانی بالا و همچنین کمبود واردات در بازار نیز از عواملی هستند که بر روی این اختلاف قیمت تاثیر گذارند.

ویژگی دستکش های اکریلونیتریل

  • قابلیت کشسانی بالا
  • مقاومت در برابر پارگی
  • جلوگیری از ایجاد حساسیت
  • قابل استفاده در زمان طولانی برخلاف دستکش لاتکسی و ونیلی
  • مقاوم در برابر مواد  شیمیایی و اسیدی (اسید های عمومی و رایج)

برند ها و قیمت دستکش اکریلونیتریل

برند های موجود در بازار داخلی ایران عموما ساخت کشور مالزی ، چین و ایران هستند . شرکت اوپی پرفکت در ایران با تولید دستکش Nitex , شرکت مالزی SPA با تولید دستکش های myglove از بهترین دستکش های موجود در بازار می باشند که در فروشگاه لوازم پزشکی درمان پلاس عرضه می گردند. این دستکش ها در سه سایز متنوع اسمال و لارج و مدیوم تولید می شوند.