مشاهده همه 3 نتیجه

نمایش 9 24 36

ماسک اکسیژن صورت

ماسک اکسیژن چیست؟

ماسک اکسیژن رسانی همانند یک رابط برای انتقال گاز اکسیژن تنفسی از مخزن دخیره اکسیژن به ریه بیمار میباشد.به طور کلی هدف از استفاده از ماسک، اکسیژن رسانی به بیمار حفظ اکسیژن کافی در بدن بیمار و کاهش حجم کاری قلب و ریه میباشد.

این محصول از پلاستیک، سیلیکون و یا کائوچو ساخته شده و در دو مدل اطفال و بزرگسال تولید میشود.

کاربرد ماسک اکسیژن :

اکسیژن درمانی و استفاده از ماسک جهت اکسیزن رسانی برای بیمارانی توصیه میشود که به تنهایی قادر به دریافت اکسیژن کافی نیستند. علت استفاده از این محصول اغلب مشکلات ریه میباشد که قادر به جذب اکسیژن نمیباشد.

انواع ماسک اکسیژن:

این ماسک در انواع مختلف تهیه شده است و طراحی ماسک میتواند تاثیر قابل توجهی در میزان اکسیژن رسانی بیمار داشته باشدو انتخاب بهترین نوع ماسک بسته به شرایط بیمار و نظر پزشک معالج دارد.

  • ماسک ساده:

ماسک ساده برای رساندن اکسیژن با چگالی و غلظت کم به بیمارانی که با دهان تنفس می کنند موثرتر است و از کانولای بینی بهتر میباشد.

هنگام استفاده از ماسک ساده نباید میزان جریان اکسیژن کمتر از 5 لیتر باشد چون باعث بازگشت هوای بازدم که دارای کربن دی اکسید است، میشود. استفاده از آن بسیار راحت بوده و بین 6 الی 10 لیتر بر دقیقه با غلظتی بین 30تا 60 درصد    اکسیژن رسانی می کند.

  • ماسک اکسیژن بگدار

ماسک ذخیره اکسیژن بگدار دارای کیسه میباشد که به اکسیژن متصل است و در آن اکسیژن ذخیره می شود و اکسیژن با بالاترین غلظت ممکن به بیمار می رسد .

ماسک ذخیره اکسیژن بگدار دارای دو مدل میباشد:1-ماسک با استنشاق مجدد بخشی از هوای بازدم 2- ماسک بدون استنشاق مجدد هوای بازدمی

  • سوند نازال اکسیژن

استفاده از سوند نازال اکسیژن از متداول ترین روش تجویز اکسیژن میباشد.به این سوند نازال اکسیژن کانولای بینی نیز میگویند که استفاده از آن بسیار راحت بوده و از لحاظ قیمتی بسیار مقرون به صرفه میباشد.

  • ماسک ونچوری

ماسک ونچوری از لوازم پر استفاده در اکسیژن درمانی بوده و زمانی که به بیمار اکسیژن رسانی با غلظت بالا تجویز شده باشد مورد استفاده قرار میگیرد.