نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36

 

ماسک لارنژیال چیست؟

ماسک لارنژیال یا همان لارنژیال ماسک که در زبان لاتین به ان laryngeal mask airway  گفته می شود پوششی است که بر صورت بیمار در زمان بیهوشی جهت باز بودن راه هوا گذاشته می شود.این ماسک از یک لوله تنفسی و یک ماسک سیلیکونی و یک کاف تشکیل شده است که کاربرد ان انتقال اکسیژن به بیمار در زمان بیهوشی و یا انتقال مستقیم گاز بیهوشی به ریه بیمار می باشد.

این ماسک از راه دهان در حلق بیمار قرار داده می شود. سپس توسط کافی که در ان تعبیه شده است ماسک پر از هوا می شود تا شکل حلق را به خوبی بگیرد.انتقال ماده بیهوشی و اکسیژن توسط لوله ای که در امتداد ماسک قرار داده شده است شکل می گیرد.

هنگامی که ماسک لارنجیال به شکل درست در حلق بیمار جاگذاری شود و کاف آن پر از هوا گردد، راه هوایی آن در مقابل تارهایی صوتی حلق قرار می گیرد. قسمت بالای ماسک نیز با قرارگیری در ابتدای مری راه انرا میبندد.تحقیقات نشان داده که عوارض بعد از بیهوشی در استفاده از لارنژیال ماسک بسیار کمتر از سوند هایی همانند لوله تراشه می باشد.

سایز های ماسک لارنژیال

این نوع ماسک در سایز های متنوع 1 الی 5 تولید می شود که با توجه به وزن و جثه افراد متنوع است. هرچقدر وزن افراد بالاتر باشد جهت فیکساتوری مناسب به تشخیص تکنسین بیهوشی سایز بالاتر باید قرار داده شود.

انواع لارنژیال ماسک

این ماسک در دو نوع پی وی سی و سیلیکونی تولید می شود. امروزه جنس سیلیکونی با توجه به راحتی کارگزاری و استفاده بیمار پرفروش تر می باشد.گاها ماسک سیلیکونی را چندین بار استفاده میکنند که البته به لحاظ پزشکی امری اشتباه است و مراکز جراحی می بایست به این امر توجه کنند.

قیمت ماسک PVC کمی ارزانتر از نمونه مشابه سیلیکونی است که این امر به علت ارزانتر بودن مواد اولیه است.

امروزه لارنژیال ماسک توانسته جایگزین مناسبی برای لوله های تراشه باشد و عوارض کمتری را بعد از بیهوشی برای بیمار ایجاد کند.