کرونا

قبل و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

درمان پلاس فروشگاه تجهیزات و مصلرف پزشکی

 

قبل از واکسن کرونا چه باید کرد؟

اولین کاری که باید قبل از تزریق واکسن کرونا انجام دهید،مشورت با پزشک خود است.در حال حاضر شواهدی مبنی بر اینکه واکسن کرونا می تواند برای گروهی خطرناک باشد ، وجود ندارد اما با این حال ، برخی از افراد ممکن است به دلیل شرایط خاص پزشکی خود ، برای تزریق واکسن کرونا در خطر باشند و بهتر است با یک متخصص درمان مشورت نمایند. گروه های زیر باید قبل از تزریق واکسن کرونا حتما با پزشک خود مشورت کنند:

 • افرادی که نسبت به واکسن های دیگر واکنش آلرژیکی نشان داده اند و یا به یکی از مواد تشکل دهنده واکسن کرونا آلرژی دارند.
 • افرادی که بیمار هستند و یا به تازگی بهبود پیدا کرده اند.
 • افرادی که علایم بیماری کرونا را دارند.

علاوه بر این ، شب قبل از زدن واکسن کرونا سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و به منظور هیدراته نگه داشتن بدن، مقداری زیادی آب بنوشید.فروشگاه تجهیزات و مصارف پزشکی درمان پلاس

قبل از واکسن کرونا چه بخوریم؟

یکی از متداول ترین سوالات در مورد واکسن کرونا این است که «قبل از واکسن کرونا چه بخوریم؟»؛ به طور کلی، شما به یک رژیم یا فرمول غذایی خاص قبل از زدن واکسن کرونا نیاز ندارید . واکسن های کرونا بر روی افرادی که رژیم غذایی معمولی خود را ادامه داده اند ، تست شده است و هیچ محصول یا غذای خاصی نمی تواند اثر بخشی واکسن کرونا را بهتر کند.

نوشیدن الکل پیش از واکسن کرونا

در حال حاضر ، شواهدی مبنی بر این وجود ندارد که الکل می تواند باعث کاهش اثربخشی واکسن کرونا شود. با این حال ، مرکز کنترل بیماری های ایالت متحده (CDC)توصیه کرده است که روز قبل و بعد از تزریق واکسن ، الکل مصرف نشود زیرا می تئاند موجب سرکوب شده سیستم ایمنی و هیدراته شدن بدن شود.

قبل از واکسن کرونا چه دارویی نخوریم؟

در حال حاضر،هیچ شواهدی مبنی بر این وجود ندارد که گروه خاصی از داروها می توانند بر وری عملکرد واکسن کرونا اثر گذاشته یا با آن تداخل داشته باشند .بنابراین ،هیچ نیازی نیست که روتین مصرف داروی خود را قبل و بعد از زدن واکسن کرونا تغییردهید.فروشگاه تجهیزات و مصارف پزشکی درمان پلاس

حین تزریق واکسن کرونا چه باید کرد؟

علاوه بر اهمیت اطلاع از اینکه قبل از واکسن کرونا چه باید کرد ، نکات مربوط به روز تزریق واکسن کرونا نیز به همان اندازه مهم هستند . به طور کلی ، در روز تزریق واکسن کرونا توصیه می شود به سه نکته زیر توجه داشته باشید:

 • فاصله خود را تاحد امکان با سایر افراد حفظ کرده و حتما از ماسک استفاده کنید.
 • اگر هر مشکل پزشکی خاصی دارید ، آن را به کادر درمانی حاضر در محل تزریق واکسن کرونا اطلاع دهید. علاوه بر این ، اگر باردار هستید یا به هر دلیل نیاز به مراقبت خاص دارید ، حتما موضوع را با کادر درمان در میان بگذارید.
 • کارت واکسن خود را دریافت و آن را حفظ کنید . بعد از تزریق واکسن کرونا ،اطلاعات مربوط به شما و محل و تاریخ تزریق بر روی کارت واکسن تان به ثبت می رسد. زمان تزریق دوز دوم واکسن براساس تزریق دوز اول بر روی کارت واکسن شما به ثبت خواهد رسید.
 • حتما پس از انجام فرایند به دلیل مراجعات فراوان ممکن است دستتان آلوده شده باشد حتما با ضدعفونی کننده مناسب دست های خود را استریل کنید.برای خرید انواع مواد ضدعفونی کننده به صفحه آن در فروشگاه لوازم پزشکی درمان پلاس مراجعه کنید.

عوارض جانبی واکسن کرونا چیست؟

عوارض جانبی واکسن کرونا بعد از تزریق محدود است اما تقریبا برای همه بروز خواهد کرد. از جمله متداول ترین عوارض واکسن کرونا عبارتند از :

 • درد، تورم و قرمزی بر روی بازو که واکسن کووید 19 به آم تزریق شده است .
 • تب و یا تب خفیف
 • خستگی
 • سردرد
 • دردمفصلی یا درد عضلانی

این عوارض کرونا معمولا بعد از چند روز از بین خواهد رفت.

راهکارهای لازم برای بعد از واکسن کرونا

مهم ترین کارهایی که باید بع از تزریق واکسن کرونا انجام دهید ،عبارتند از :

ماندن در محل تزریق واکسن

بعد از تزریق واکسن کرونا، به مدت 15 الی 30دقیقه در مرکزی که واکسن خود را تزریق کردید ، باقی بمانید . این کار به این منظور توصیه می شود که اگر تزریق واکسن با اثر جانبی شدیدی همراه بود و یا هرگونه مشکلی برای متقاضی تزریق ایجاد کرد ، سریعا به وضعیت وی رسیدگی و همچنین هرگونه عوارض جانبی واکسن کرونا به ثبت برسد.

در برخی موارد،افراد ممکن است بعد از واکسن کرونا برخی عوارض شدید تر مثل موارد زیر را تجربه کنند:

 • خارش
 • غش کردن
 • تهوع
 • استفراغ
 • واکنش آلرژیک شدید
 • خس خس سینه
 • سختی در نفس کشیدن و تنگی نفس

اگر هر کدام از موارد بالا را بعد از تزریق واکسن تجربه کرید ،حتما خیلی سریع وضعیت خود را با کادر درمان حاضر در محل تزریق واکسن در میان بگذارید.

کمی بیشتر مراقب خود باشید

همانطور که عنوان شد ، ممکن است بعد از واکسن کرونا تب ، بدن درد ، سردرد و یا احساس خستگی به سراغ شما بیاید. در این صورت ، اطمینان حاصل کنید که مقادیر زیادی مایعات مصرف می منید و همجنین می توانید از قرص ایتامینوفن برای کاهش شدت عوارض جانبی واکسن کرونا استفاده کنید.

البته، باید توجه داشته باشید که دوز استفاده از قرص استامینوفن در افراد مختلف متفاوت است .برای اطلاع از دوز مورد نیاز خود می توانید از برچسب راهنمای دارو ، داروخانه و یا پزشک خود کمک بگیرید.

لوازم مصرفی پزشکی درمان پلاس

در صورتی که عوارض کرونا بیش از یک هفته طول بکشد ،باید مرکز درمانی را که در آن واکسن خود را تزریق کردید،از این مسئله مطلع سازید.

بعد از واکسن کرونا چی بخوریم؟

اینکه بعد از واکسن کرونا چه بخوریم به هیچ عنوان بر روی اثرگذاری واکسن تاثیر نداشته و به همین دلیل ، توصیه می شود که تغییرات غیر عادی در رژیم غذایی خود اعمال نکنید.

حتی اگر از کرونا بهبود پیدا کردید ، واکسن بزنید

حتما در اطراف شما نیز فردی وجود دارد که ادعا می کند چون یک بار به ویروس کرونا مبتلا شده است ، دیگر کاملا در مقابل این ویروس ایمن شده و نیازی به واکسن ندارد . اما اطلاعات موسسه کنترل و درمان بیماری های ایالات متحده نشان می دهد افرادی که از بیماری کرونا بهبود یافته اند ، کماکان در خطر ابتلای مجدد به این بیماری قرار دارند و تزریق واکسن به آن ها حتما توصیه می شود.

بعد از واکسن کرونا کمپرس سرد یا گرم ؟کدام را انتخاب کنیم؟

مراقبت از بازویی که واکسن کرونا به آن تزریق شده یکی از کارهای مهم در تزریق واکسن کرونا به حساب می آید . برای از بین بردن تورم در ناحیه تزریق واکسن کرونا ،بهترین انتخاب کمپرس آب سرد است. شما می توانید به کمک کیسه یخ یا پارچه خیس این کار را انجام دهید.

به ورزش کردن ادامه دهید

اگر ورزش می کنید، بعد از زدن واکسن کرونا نیز به ورزش کردن خود ادامه دهید . البته توصیه می شود که تا یک هفته بعد از تزریق واکسن ،شدت ورزش خود را کم کنید . پیاده روی یکی از ورزش های مناسب برای بعد از واکسن کرونا است.

بعد از واکسن باید قرنطینه شد؟

واکسن کرونا تنها همان عوارضی را به دنبال خواهد داشت که به آن ها اشاره کردیم و تا کنون شواهدی مبنی بر این وجود ندارد که این واکسن می تواند شرایط مسری بودن ویروس را حادتر کند؛بنابراین نیازی به قرنطینه شدن بعد از واکسن کرونا وجود ندارد.مسئله قرنطینه شدن بعد از واکسن به سفرهای خارجی بر می گردد. به طور کلی ،قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد ؛برخی کشورها مثل ایالات متحده ،مسافرانی را که کامل واکسن زده اند،مجبور به قرنطینه نمی کنند اما ممکن است این قانون در برخی کشورهای دیگر متفاوت باشد.

بعد از واکسن کرونا ناقل هستیم؟

واکسینه شدن کامل در مقابله کرونا به این معنا نیست که شما دیگر کرونا نمی گیرید ،بلکه بدان معناست که بدن شما اکنون به قوی ترین مکانیزم ممکن برای مقابله با آن مجهز شده است.بنابراین ،بعد از واکسینه شدن کامل نیز امکان ابتلای شما به کرونا و طبیعتا ،انتقال آن به دیگران وجود خواهد داشت. با این وجود ،با توجه به اینکه علائم ویروس کرونا تا حد زیادی بعد از واکسینه شدن محدود می شوند ،نرخ انتقال ویروس نیز کاهش نیز کاهش می یابد

کلام آخر

در حال حاضر ،تزریق هر نوع واکسن کرونایی که مراحل آزمایش بالینی را با موفقیت طی کرده است ،توصیه می شود. بر خلاف آنچه که بسیاری تصوئر می کنند ،لازم نیست که در رژیم غذایی و یا روتین مصرف داروی خود تغییر خاصی ایجاد کنید.

قبل و بعد از واکسن کرونا به اندازه کافی آب بنوشید تا بدن شما هیدراته شود . قبل از تزریق به اندازه کافی بخوابید و بعد از آن لز کمپرس سرد بر روی بازویی که واکسن به آن تزریق شده است،استفاده کنید . اگر عوارض واکسن کرونا از جمله تب ،بدن درد یا خستگی را تجربه کردید،می توانید از رص استامینوفن برای کاهش یا از بین بردن این عوارض استفاده کنید.

برای انجام واکسیناسیون نیاز به مقادیر زیادی  سرنگ و پد الکلی میباشند فروشگاه درمان پلاس آماده همکاری برای تامینانواع سرنگ و پدالکلی مورد نیاز مراکز بهداشتی میباشد .برا اطلاع از جزئیات سرنگ به صفحه سرنگ درمان پلاس مراجعه کنید.

و همینطور برای اطلاع از انواع پد های الکلی موجود به صفحه پد الکلی درمان پلاس مراجعه کنید.

این نوشته برگرفته از مجله سیب میباشد .فروشگاه تجهیزات و مصارف پزشکی درمان پلاس امیدوار است،که با انتشار این مقاله اطلاعات مورد نیاز شما عزیزان را برآورده سازد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *